Warmwasserbereitung (PL)

Zapotrzebowanie na ciepłą wodę w budynkach w dużym stopniu zależy od sposobu użytkowania.

Dla normalnego komfortu można oszacować średnie dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę na poziomie 1,45 kWh na osobę. Przy temperaturze zasobnika 60°C odpowiada to 25 litrom wody na osobę. Średnio należy uwzględnić dodatkową moc cieplną pompy ciepła w wysokości 0,2 kW na osobę dla ciepłej wody.

Procedura uproszczona

W domach wolnostojących i bliźniaczych ze standardowymi urządzeniami sanitarnymi wymagany rozmiar zasobnika i wymaganą moc grzewczą można określić za pomocą uproszczonej metody.

Wartość ta jest podwajana przy projektowaniu zasobnika dla maksymalnie ok. 10 osób - daje to wymaganą minimalną pojemność zasobnika. Ta minimalna objętość jest przeliczana na rzeczywistą temperaturę przechowywania.

UWAGA Wymiarowanie powinno opierać się na maksymalnej możliwej liczbie osób, a także uwzględniać specjalne nawyki użytkowników (np. jacuzzi).

Jeśli ciepła woda jest przygotowywana w punkcie projektowym pompy ciepła za pomocą grzałki kołnierzowej, nie jest konieczne dodawanie dodatkowego zapotrzebowania na energię do przygotowania ciepłej wody do zapotrzebowania na ogrzewanie.

Rury cyrkulacyjne
Rury cyrkulacyjne zwiększają zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania c.w.u. po stronie systemu. Dodatkowe zapotrzebowanie zależy od długości rury cyrkulacyjnej oraz jakości izolacji rury i należy je odpowiednio uwzględnić. Jeśli nie można zrezygnować z cyrkulacji ze względu na długie przewody rurowe, należy zastosować pompę cyrkulacyjną, która w razie potrzeby jest aktywowana przez czujnik przepływu. Zapotrzebowanie na ciepło przewodów cyrkulacyjnych może być znaczne.

UWAGA
Zgodnie z §12 (4) Rozporządzenia w sprawie oszczędzania energii, pompy cyrkulacyjne w systemach ciepłej wody użytkowej muszą być wyposażone w automatyczne urządzenia do włączania i wyłączania.

Straty ciepła związane z powierzchnią dystrybucji ciepłej wody użytkowej zależą od powierzchni użytkowej oraz typu i lokalizacji zastosowanego systemu cyrkulacji. Przy powierzchni użytkowej od 100 do 150m2 i dystrybucji w obrębie przegród zewnętrznych, obszarowe straty ciepła według EnEV wynoszą

n (z cyrkulacją) = 9,8 [kWh/m2a]

n (bez cyrkulacji) = 4,2 [kWh/m2a]