Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Aby zminimalizować straty ciśnienia, a tym samym zapotrzebowanie na moc pomp obiegowych, przekroje rur muszą być odpowiednio zwymiarowane. Kryteria projektowe w tym zakresie to specyficzna strata ciśnienia na metr rury oraz prędkość przepływu medium w rurze, przy czym każde z nich odnosi się do nominalnego przepływu objętościowego.

Poniższe wartości orientacyjne nie powinny być przekraczane:

  • dpmax = 120 Pa/m

  • od rur DN 10 do DN 65 wmax = 0,7 m/s

  • z rurociągów DN 80 do DN 125 wmax = 1,2 m/s

  • od rurociągów DN 150 wmax = 2,0 m/s

...

Note

UWAGA

Wykres może służyć do określenia przybliżonej wewnętrznej średnicy rury. Przybliżony projekt nie zastępuje obliczeń sieci rurociągów. Straty ciśnienia określone na podstawie obliczeń sieci rurociągów są również wymagane do zwymiarowania pompy obiegowej.

Info

UWAGA

W przypadku stosowania mieszanin wody i glikolu straty ciśnienia w systemie wzrastają. Należy to uwzględnić podczas wymiarowania pompy.

Info

UWAGA

W przypadku stosowania rur kompozytowych należy liczyć się ze zwiększonymi stratami ciśnienia ze względu na znaczne zmniejszenie przekroju na złączkach. W przypadku odcinków rur z dużą liczbą złączek należy wybrać średnicę rury co najmniej o jeden wymiar większą. Podczas projektowania dodatkowych elementów orurowania (zawory zwrotne, 2- i 3-drogowe zawory przełączające itp.), straty ciśnienia również powinny być utrzymywane na jak najniższym poziomie.

Info

UWAGA

Specjalne instrukcje projektowania dotyczące energooszczędnej eksploatacji systemów pomp ciepła, jak również narzędzie do wymiarowania rur Dimplex są dostępne do pobrania na stronie: www.dimplex.de/professional/online-planer/hydraulische-einbindungen